Stare Dzwony

Stare Dzwony

Biografia

Jeden z najbardziej uznanych polskich zespołów szantowych. Można ich nazwać ojcami założycielami polskiego ruchu szantowego.
Formacja utworzona przez Marka Szurawskiego, Jerzego Porębskiego, Ryszarda Muzaja i Janusza Sikorskiego, który zastąpił Mirosława Peszkowskiego. 
Grupa obecna jest na naszej scenie od początku lat 80-tych. Występowała wszędzie – na krajowych festiwalach, ale i zagranicznych, shantowych imprezach.
Stare Dzwony to klasa wykonania pieśni, znawstwo, doświadczenie. Mimo iż zmienia się moda, ich oldschoolowe granie wciąż porywa. Tworzą od lat 80. ubiegłego wieku. Choć od tego czasu nagrali tylko dwa albumy, oba są znakomite. Wpisują się w klasykę polskiej muzyki marynistycznej i shantowej.
Członkowie formacji, bez wyjątku, to czynni żeglarze, mają na koncie książki o tematyce marynistycznej, programy telewizyjne i radiowe. Każdy nagrał co najmniej jedną płytę solową i występuje jako solista, bądź w innych składach.

Są jednymi z najpopularniejszych w Polsce zespołów szantowych. W źródłach jako rok powstania zespołu pojawia się również 1982 r., a nawet 1980 r. Problem z rokiem powstania zespołu wynika też stąd, że na ich jedynej płycie winylowej, wydanej w listopadzie 1983 r., jeszcze nie było nazwy zespołu, ale już w maju 1984 r. na pewnej broszurce wydanej do tej płyty, nazwa już jest. Najczęściej występowali jako kwartet. Czasami powiększali się do septetu. Podstawowy skład tworzyli: Ryszard Muzaj – voc., git., Jerzy Porębski – voc, git, pf., tromp., Marek Szurawski – voc., flażolet, lider, Janusz Sikorski – voc.

Koncertowali na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. Mają w repertuarze klasyczne szanty i współczesną piosenkę żeglarską. Po śmierci Janusza Sikorskiego w 1995 r. doszedł do nich Andrzej Korycki – gitara. W roku 2021 pożegnaliśmy Jerzego Porębskiego. Dzisiaj w ich składzie na koncertach pojawia się również Dominika Żukowska, koncertująca na codzień w duecie z Andrzejem Koryckim.

DYSKOGRAFIA
1984: Więcej żagli
1987: O chwyć ją …
1988: Zerwij ten blok! / Fiddle String’im!
1989 Na żywo w Liverpoolu
2000: Pora w morze nam
2001: Szanty
2008: Rejs ku wyspom szczęśliwym
2010: Gdzieś tam na krańcach wielkiej wody
2014/2015: Stare Dzwony ciągle grają… (CD+DVD)

CZŁONKOWIE ZESPOŁU
Marek Szurawski – (wokal, koncertyna, flażolet)
Jerzy Porębski (wokal, gitara fortepian, trąbka, odszedł na wieczną wachtę w roku 2021 r.)
Ryszard Muzaj – (wokal, gitara)
Andrzej Korycki – (wokal, gitara)
Janusz Sikorski – (wokal, odszedł na wieczną wachtę w roku 1995)
Dominika Żukowska – (wokal, gitara)

Koncerty

Koncert Galowy XXV-lecia „Rejs Na Wyspy Szczęśliwe” Cz. 2

  • 24 sierpnia, 2024
  • 18:55 - 19:25
  • Wyspa Ołowianka