
Sąsiedzi
Biografia
Muzyka świata z dawnych pokładów
SĄSIEDZI – Folk & szanty
sasiedzifolk.pl
Zespół Sąsiedzi istnieje na scenie folkowej od 2001 r. Śpiewają a cappella w kilku językach i grają na akustycznych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, concertina, kości, drumla). Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje pieśni morza, szant, muzyki folkowej, celtyckiej, a nawet rodzimego folkloru śląskiego, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.
Zaczynali w tawernie „U Sąsiada” w Gliwicach, by kolejno zdobywać wszystkie liczące się festiwalowe nagrody, w tym Grand Prix „Szant w Giżycku” (2003 r.), Szant We Wrocławiu (2004) i wreszcie najważniejszą nagrodę – Grand Prix „Shanties” w Krakowie (2008 r.). Zyskali także przychylność Publiczności festiwali „Kubryk” w Łodzi oraz „Port Pieśni Pracy” w Tychach zdobywając kilkukrotnie jej nagrody. Niekonwencjonalność tworczości i wykonania potwierdzają też Nagrody za Piosenki Premierowe – Szant Pod Żurawiem w Gdańsku, czy tegoroczna Shanties w Krakowie.
Dziś Sąsiedzi są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. maritime folk (folk morski) w Polsce, Europie i w Ameryce i jedynym zespołem na świecie, który zaliczył te najważniejsze i najbardziej znane i prestiżowe: „Shanties” w Krakowie (PL), „Chant de Marin” w Paimpol (FR/EU) i „Sea Music Festival” w Mystic Seaport (USA). Odwiedzają regularnie festiwale w Polsce, koncertowali w Niemczech, Norwegii, Holandii, Francji, USA i Kanadzie.
Na koncie mają cztery płyty, w tym ostatnią „W kieszeni dolar” wydaną także na winylu – pierwszym winylu z folkiem morskim w XXI w. w Polsce, a być może i w świecie. Premiera tej płyty miała miejsce w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani już z regularnymi koncertami.
Umiejętne łączenie różnych nurtów muzycznych, mieszanie nastrojów, własne, ciekawe autorskie aranżacje instrumentalne oraz oryginalne brzmienie wokalne sprawiają, że dziś Sąsiedzi to jeden z ciekawszych polskich zespołów nie tylko żeglarskich, szantowych, ale przede wszystkim folkowych.
Skład:
Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, śpiew (tenor)
Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)
Koncerty
Koncert Galowy XXV-lecia „Rejs Na Wyspy Szczęśliwe” Cz. 1
- 24 sierpnia, 2024
- 17:55 - 18:30
- Wyspa Ołowianka
„Szantowe Klimaty Gdańska czyli Szantowy Spacer Po Głównym Mieście” - Koncert plenerowy piąty
- 25 sierpnia, 2024
- 12:00 - 12:30
- ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
Koncert pożegnalny na finał „Ships are Sailing”
- 25 sierpnia, 2024
- 20:45 - 21:25
- Wyspa Ołowianka