Sąsiedzi

Sąsiedzi

Biografia

Muzyka świata z dawnych pokładów

SĄSIEDZI – Folk & szanty

sasiedzifolk.pl

Zespół Sąsiedzi istnieje na scenie folkowej od 2001 r. Śpiewają a cappella w kilku językach i grają na akustycznych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, concertina, kości, drumla). Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje pieśni morza, szant, muzyki folkowej, celtyckiej, a nawet rodzimego folkloru śląskiego, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

Zaczynali w tawernie „U Sąsiada” w Gliwicach, by kolejno zdobywać wszystkie liczące się festiwalowe nagrody, w tym Grand Prix „Szant w Giżycku” (2003 r.), Szant We Wrocławiu (2004) i wreszcie najważniejszą nagrodę – Grand Prix „Shanties” w Krakowie (2008 r.). Zyskali także przychylność Publiczności festiwali „Kubryk” w Łodzi oraz „Port Pieśni Pracy” w Tychach zdobywając kilkukrotnie jej nagrody. Niekonwencjonalność tworczości i wykonania potwierdzają też Nagrody za Piosenki Premierowe – Szant Pod Żurawiem w Gdańsku, czy tegoroczna Shanties w Krakowie.

Dziś Sąsiedzi są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. maritime folk (folk morski) w Polsce,  Europie i w Ameryce i jedynym zespołem na świecie, który zaliczył te najważniejsze i najbardziej znane i prestiżowe: „Shanties” w Krakowie (PL), „Chant de Marin” w Paimpol (FR/EU) i „Sea Music Festival” w Mystic Seaport (USA). Odwiedzają regularnie festiwale w Polsce, koncertowali w Niemczech, Norwegii, Holandii, Francji, USA i Kanadzie.

Na koncie mają cztery płyty, w tym ostatnią „W kieszeni dolar” wydaną także na winylu – pierwszym winylu z folkiem morskim w XXI w. w Polsce, a być może i w świecie. Premiera tej płyty miała miejsce w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani już z regularnymi koncertami.

Umiejętne łączenie różnych nurtów muzycznych, mieszanie nastrojów, własne, ciekawe autorskie aranżacje instrumentalne oraz oryginalne brzmienie wokalne sprawiają, że dziś Sąsiedzi to jeden z ciekawszych polskich zespołów nie tylko żeglarskich, szantowych, ale przede wszystkim folkowych.

Skład:

Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)

Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)

Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)

Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, śpiew (tenor)

Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)

Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)

Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

WWW: sasiedzifolk.pl

Facebook: @sasiedzifolk

Youtube: sasiedzifolk&shanties

FOLK24: folk24.pl/wykonawcy/sasiedzi/

Kontakt dla organizatorów i mediów: 

Kamil Piotr Piotrowski – tel. + 48 516 067 476 | mail: [email protected]

Koncerty

  • 8 lipca, 2023
  • 18:35 - 19:10
  • Scena Główna Szant pod Żurawiem - Skwer obok Targu Rybnego i Podwala Staromiejskiego