Niezbędny Balast

Niezbędny Balast

Biografia

Zespół powstał 3 grudnia 2013 – to data rozpoczęcia działalności zespołu Niezbędny Balast. Od tej daty zespół zaczął koncertować i jeździć na festiwale oraz przeglądy. Początkowo grupa składała się z 3 nauczycieli i 5 uczniów. Ta formuła, łączenia „starego” z „młodym”, została do dnia dzisiejszego. Od chwili powstania zespół dał ponad 70 koncertów w różnych miejscach i scenach całego kraju.

Pierwszy znaczący sukces zespołu to pierwsze miejsce  w festiwalu RAFA w 2016 roku i nominacja na przegląd konkursowy SHANTIES 2017. Zespół został dostrzeżony i nagrodzony wyróżnieniem za autentyczność wykonania szanty „Kto ma dwa domy”

Praca zespołu nabrała rozpędu, powstało wiele autorskich utworów. Autorem znacznej większości jest Bogdan Balcerzak. 

Przyszły zwycięstwa w festiwalach KALMAR w SZCZECINIE, SZUM w Mścicach, SZANTOGRANIE w Słupcy, czy Szanta Claus w Poznaniu. Zespół stał się rozpoznawalny na scenach szantowych w całym kraju. 

Niestety jak każdy zespół szkolny NIEZBĘDNY BALAST ma pewien mankament. Członkowie zespołu zbyt szybko kończą szkołę i trzeba nabierać wciąż nowych muzyków. To powoduje ciągłe rotacje składu. Ostatnio  zespół koncertuje w składzie:

Uczniowie: Aleksandra Wiśniewska, Damian Kurpiewski, Igor Wiśniewski

Nauczyciele: Bogdan Balcerzak, Robert Gorgol, Damian Kopiński

Absolwent: Hubert Tepurski

Koncerty

  • 9 lipca, 2023
  • 16:15 - 16:45
  • Scena Plenerowa Szant pod Żurawiem - Skwer Świętopełka Wielkiego