Michał Juszczakiewicz

Michał Juszczakiewicz

Biografia

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

Twórca i dyrektor Festiwalu „Szanty pod Żurawiem”.

ur. 14.11.1958 Sopot

Aktor, scenarzysta, reżyser, twórca animacji komputerowych, producent filmów dokumentalnych i fabularnych, animator kultury. 

Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie, oraz studia podyplomowe na wydziale scenariuszowym PWSTTiF w Łodzi. 

Ma na swoim koncie scenariusze filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych oraz adaptacje sceniczne. Za program „Od przedszkola do Opola”, którego był współautorem, reżyserem i prowadzącym, otrzymał w roku 1996, nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Opola w trakcie Festiwalu Opolskiego. Od roku 2005 realizuje m.in. cykl dokumentalnych, fabularyzowanych filmów o życiu i dziele Mikołaja Kopernika. Za film „Tajemnica grobu Kopernika”, o odkryciu domniemanego grobu Mikołaja Kopernika, otrzymał w roku 2010 – „Golden Dragon Award” – główną nagrodę w kategorii archeologicznych filmów dokumentalnych, podczas China International Conference of Science History Producers 2010 in Suzhou/China. W roku 2012 – za film „Johannes Hevelius Dantiscanus” o życiu i dziele Jana Heweliusza, zdobył „Silver Award” w kategorii „Biografie wielkich naukowców” za film „Johannes Hevelius Dantiscanus” CISCEP 2012 YuYao/ Chiny.

Organizacja festiwalu, „Szanty pod Żurawiem”, jest dla niego jedną z piękniejszych przygód jego życia.