Marek Szurawski

Marek Szurawski

Biografia

W roku 2023 środowisko szantowe świętuje 75 urodziny Marka Szurawskiego, jednego z ojców założycieli polskiego ruchu szantowego. Marek Szurawski to dziennikarz, tłumacz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i członek legendarnej grupy szantowej „Stare Dzwony”, od której zaczęła się moda na profesjonalne śpiewanie szant w Polsce. Po śmierci Janusza Sikorskiego w 1995 roku, do zespołu „Stare dzwony” dołączył Andrzej Korycki.

Marek Szurawski to wybitny znawca historii wielkich żagli, tradycji, obyczajowości i dziedzictwa kulturowego ludzi morza. Należy do nielicznego grona specjalistów od gry na koncertinie i kościach, oryginalnych instrumentach, popularnych na pokładach dawnych żaglowców.

Marek Szurawski jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Wśród nich znajdują się m.in.:

Pikowa dama – sł. Marek Szurawski

Halabaluby-ley – sł. Marek Szurawski

Johnny Comes Down To Hilo – sł. Marek Szurawski

The Marmaid Flirt With Me – sł. Marek Szurawski

Hanging Johny – sł. Marek Szurawski

i wiele, wiele innych …

Był kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Shanties” w Krakowie oraz uczestnikiem wszystkich liczących się festiwali i spotkań szantowych na świecie. Współtwórca warsztatów marynistycznych, propagujących wychowawczą rolę morza wśród dzieci i młodzieży, współautor licznych programów radiowych i telewizyjnych o tematyce morskiej. Autor książek „Razem bracia do lin!” i „Stan Hugill. Ostatni Szantymen”, a także licznych artykułów w miesięcznikach „Żagle”, „Morze” i „Rejs”. Laureat nagrody im. Leonida Teligi.

Współtworzył Kongregację Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu „WRAK” statutowo sprzeciwiającą się nadmiarowi picia i propagującą „smaki życia” w każdym obszarze naszej aktywności oraz poszukiwanie skarbów własnej oryginalności. Napisał książkę „Nie ma złych dni! Opowieści rumowe z jasnej strony życia przy 101 koktajlach zmieniających wszystko.”

Marek Szurawski jest również autorem wyjątkowego dzieła, zwanego powszechnie w polskim środowisku szantowym Biblią Siurawskiego, opisującego nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. „Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców”, wyd. Glob, 1990, napisanej jeszcze pod nazwiskiem Siurawski. W 2009 roku powrócił bowiem do rodowego nazwiska ojca, zmieniając błędnie wpisane w dokumentach w 1930 Siurawski na właściwe: Szurawski. 

Zwolennik motta: nieważne, skąd pochodzisz i jaki jesteś, ważne dokąd zmierzasz i kim możesz być oraz rady: nie traktuj siebie tak poważnie, Mistrzu…

Koncerty

  • 7 lipca, 2023
  • 20:40 - 22:00
  • Scena Główna Szant pod Żurawiem - Skwer obok Targu Rybnego i Podwala Staromiejskiego